Описание
3. Използвани импулси за изследване – плавно повишаващи се до 200 µA.
4. Позициониране на челото на сондата върху изследвания зъб – през тоководяща гума.
5. Регистриране на прага на дразнене на пулпата – директно от пациента чрез бутон.
6. Визуализира измерената стойност на действително преминалият през пулпата микроток, предизвикал дразненето й.
7. Захранване –литиево-йонниакумулатори. (3 х3, V).
8. Визуална и говорна информационна система.
Електронно изследване на състоянието на зъбната пулпа
За електронно изследване на състоянието на зъбната пулпа най-често се използват методи, при които през зъбната пулпа се пропускат микротокови импулси с плавно повищаващи се характеристики, предизвикващи дразнене. По стойностите на микротока, предизвикал дразненето, може да се съди за виталността на пулпата. Тази манипулация се характеризира с изследване без директен достъп до пулпата. Микротоковите импулси се дозират лесно, дразненето може да се повтаря многократно без опасност от увреждане на тъканите. С прекратяването на дразненето, спира и усещането на пациента.
Най-често използваните апарати за този тип изследвания са известни като пулптестери и апарати за електроодонтодиагностика (ЕОД)
ПУЛПТЕСТЕР
Масово разпространени , достъпни по цена апарати за бързо установяване на виталност на пулпата. За постигане на съответната достъпна цена се използват опростени електрически схеми. Апаратите формират некалибрирани , най-често триъгълни или трионообразни електрически импулси с постепенно нарастващ интензитет. Показва се само зададената от апарата интензивност на импулсите, в относителни единици. Не се измерва стойността на реално протеклия през пулпата електрически импулс, предизвикал дразненето. По тази причина пулптестерите се използват предимно за регистриране на виталност на пулпата. Работят с относително ниски напрежения, най-често захранвани с батерии.
АПАРАТИ ЗА ЕЛЕКТРООДОНТОДИАГНОСТИКА (ЕОД)
Специализирани апарати за точно измерване на преминаващи през пулпата микротокови импулси, който предизвикват прагово дразнене. В апаратите са вградени специализирани електрически схеми формиращи точни правоъгълни импулси както и специализирани схеми за измерване на действително преминалият през пулпата ток, предизвикал праговото дразнене. За да се осигури коректност на изследването на всички зъби, апаратите за ЕОД се произвеждат с чувствително по-високи, плавно нарастващи импулси. За осигуряване на по-добър контакт между сондата за измерване на апаратите и за намаляване на контакактните съпротивления в накрайниците на сондите се монтират токопроводящи гуми. Ефектът на дразнене се регистрира директно от реакцията на пациента чрез натискане на бутон, вграден в ръкохватка. Апаратите за ЕОД се използват за доказване с относително висока точност виталност на пулпата при почти всички зъби, за относително точно дефиниране състоянието на пулпата и за проследяване на оздравителните процеси. Поради различията в строежа на различните групи зъби правилно е винаги предварително да се изследва симетричен или съседен интактен зъб, да се съпоставят данните и тогава да се интерпретират резултатите.
За гарантиране постоянство на електрическите параметри този тип апарати обикновено се захранват от акумулатори с относително висок капацитет.